24 Aralık 2016 Cumartesi

Düzceli köylünün AKP'ye isyanı: Verdiğimiz oylar haram zıkkımPublished on Dec 21, 2016
Düzce Belediyesi’nin Katı Atık Bertaraf Tesisi'nin mahkeme kararına rağmen kullanılmak istenmesine halk tepki gösterdi.

Hecinler-Esençam mevkiine yapılan çöp depolama alanı ile ilgili ÇED raporuna karşı açılan idari davayı Hecinler köylüleri kazanmıştı. Belediyenin, Danıştay’a yaptığı itiraz da kabul edilmemiş ve konu kapanmıştı. Köylüler daha önce tesisin kullanılmasını engellemek için direniş çadırı kurmuş, mahkemenin sonuçlanmasının ardından belediyenin alanın kullanılmayacağına dair söz vermesi üzerine çadırı kaldırmıştı.

Ancak belediye, 4 Kasım’da aldığı yeni ÇED raporuyla alanı tekrar kullanmak istedi. Yeni ÇED raporunun İSKİ’nin su havzaları yönetmeliğini değiştirtmesi üzerine alındığı öğrenildi. Ancak köylüler alınan yeni ÇED raporuna da dava açtı.

HECİNLER SAKİNİ MUSTAFA KALYON: VERDİĞİMİZ OYLAR HARAM ZIKKIM OLSUN

Hecinler’de katı atık tesisine çöp kamyonlarını sokmamak için 2 gün önce başlattığı nöbet kar ve soğuğa rağmen devam ediyor. Genci yaşlısı, kadını erkeği ile nöbet tutan vatandaşlar hem siyasilere hem idareciler veryansın ettiler.

Köylerinden AKP'ye yüzde 90 oy çıktığını söyleyen köylülerden Mustafa Kalyon ise hem Düzceli Bakan Faruk Özlü'ye hem de AKP'li vekillereve AKP'li Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş'e tepki gösterdi.Kalyon şöyle konuştu: "Bu millete bu ızdırabı çektirmeye ne hakkın var. Bir kişi yüzünden burada binlerce çiftçinin eziyet çekmeye ne hakkı var. Bu kadınlarımızın çektikleri ızdıraba ne hakkı var. Bir tek belediye reisi için. 'Yeter' diyoruz, yeter! Büyüklerimiz yeter! Biz size yüzde 90 oy verdik dört dönem. Bu oylarımız size zehir zıkkım olsun. Haram olsun! Nerede büyüklerimiz, nerede miletvekillerimiz? Bir de içimizden Bakan çıktı, nerede Bakanımız? Nerede cumhurbaşkanımız, nerede başbakanımız? Bize sahip çıkan kimse yok mu? Biz insan değil miyiz? Bu reis bu çöpü döküyor. 'Ahmak köylünün başına çöpü döktüm' diye bir de bizimle alay etti. Bunu bizim kulaklarımız duydu. Cumyeri'nde (Başkan Keleş'in köyü) o kadar boş alan var. Cumayeri'ni cennetlik yaptın. Gelip bizim ızdırabımızı dinledin mi? Belediye reisi, sen bizi ayağına çağıracak kadar büyük adam olamazsın. Biz senin ayağına gitmeyiz. Sen biizm ayağımıza geleceksin. Yeter! Adam olana, insan olana bu sözer yeter! Artık bu arabaları buradan çeksinler. Lütfen! Bunsan sonra olacak olaylardan o sorumludur."

ÇÖP NÖBETİ DEVAM EDİYOR

Hecinler'de geçen yıl olduğu gibi çöp nöbeti başladı. 2 gündür nöbet tutan vatandaşlar hem idareciler hem siyasilere oldukça öfkeliler. Köyde Zabıtaların halkın üzerine araç sürmesinin yankıları hala devam ederken, olayı yaşayan vatandaşların tepkisi de devam ediyor.

Kaynak: Cumhuriyet

Hiç yorum yok: